27-сабақ. Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Адами құндылықтар
Тақырып:
27-сабақ. Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем
17.03.2020
92
7
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 4.3.7.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою |
Сабақтың мақсаты: | құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою |
Тілдік мақсаттар: | - сөйлемдердің қайсысы жай сөйлем, қайсысы құрмалас сөйлем екенін ажыратып айтады; |
Күтілетін нәтиже: | - Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қоя біледі. Құрмалас сөйлем екенін дәлелдей алады. |
Бағалау критерийлері: | - Құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемге айналдырып, оларды өзара салыстыра алады. |
Құндылықтарды дарыту: | Өз іс-әрекетін жоспарлауға, уақытты тиімді пайдалану |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интерактивті тақта |
Пәнаралық байланыс: | әдебиеттік оқу |
Бастапқы білім: | Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (3 мин) |
<p><b> Грамматикалық ширату:</b> Жай сөйлем болса 1 рет, құрмалас сөйлем болса 2 рет қол соғу. </p><p> Өткенді бекіту </p><p><b> «Сұрақ ілмегі» </b>әдісі бойынша алдыңғы білімді пысықтау. (сабақтың мақсатын хабарлау) </p><p> </p><p>Құрмалас сөйлемге видео <b>(ай-мектеп) </b><br></p><p> </p><p><br></p> | интерактивті тақта |
Сабақтың ортасы (24 мин) |
<p> <b>Жұппен жұмыс</b></p><p> Жұлдызшалар беріледі. 62-жаттығу. Мақал-мәтелдерді толықтырып, олардың құрмалас сөйлем екенін дәлелде. </p><p><b> Жеке жұмыс </b></p><p><span style="font-weight: bolder;">59-жаттығу. </span>Сөйлемдердің тиісті тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз. </p><p><b>Топпен жұмыс </b></p><p><b> І топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз. Жай сөйлемнің баяндауышын тап. </p><p> <b>ІІ топ </b> Құрмалас сөйлемді жай сөйлемге айналдырып жаз. Оларды өзара салыстырып, айтып бер. </p><p> <b>ІІІ топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз. Жай сөйлемнің баяндауышын тап. </p><p> <b>ІV топ</b> Суретпен жұмыс. Бір құрмалас сөйлем құрап жаз. Сөйлемнің баяндауышын тап.</p><p> <b>V топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына қандай тыныс белгісін қойдың? Бұл қай ертегіден алынған үзінді екенін айт. </p><p> <b>VІ топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің арасына тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз. Ертегіні одан әрі жалғастырып айт. </p> | Жұлдызша,дәптер, оқулық |
Сабақтың соңы (10 мин) |
<span style="font-weight: bolder;">Жеке жұмыс</span><p>60-жаттығу. Жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жаз. </p><p><b>«Аяқталмаған тезис»</b></p><p> 1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін.................. деп аталады. </p><p> 2. Екі немесе одан да көп........ деп аталады? </p><p> 3. Жапалақтап қар жауды. Бұл....... сөйлем. </p><p> 4. Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. Бұл..........сөйлем. </p> | |
Рефлексия (3 мин) |
<p>Егер оқушыға бәрі түсінікті болса, <b>леп белгісін көрсетеді(!)</b>- сабақты өте жақсы түсіндім. Егер жартылай түсінікті болса, <b>нүктені көрсетеді (.)</b> – сабақты түсіндім, әлі де толықтырулар керек.</p><p>Сабақ түсініксіз болса, <b>сұрақ белгісін көрсетеді (?) </b>– маған көмек қажет деп түрлі стикерлермен өздеріңнің түсінгендерің жайлы ойларыңды білдіріп, бағалаңдар. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7079b56c696/images/5e7084c0b4540.png" style="width: 271px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e7079b56c696/images/5e7084e863908.png" style="width: 286px;"><br></p> | Стикер (леп белгісі, сұрақ блгісі, нүкте) |
Пікірлер(0)