Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

Қазбаева Шахризада Калауовна
Қазбаева Шахризада Калауовна
Актобе облысы
Хромтау ұаласы
Хромтауская средняя школа №3
Қазақстан тарихы
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Үйсіндер мен қаңлылар
Тақырып:

Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

03.03.2020
1508
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? </p><p> 5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар істей алады: </p><p> • Қаңлы атауының мағынасын біледі. • Қаңлы мемлекеті туралы мәліметтер қалдырған қытай авторлары туралы мәлімет біледі • Сыма Цянның жазған еңбектері жөнінде құнды ақпараттарды біледі • Қаңлы мемлекетінің әлсіреуі туралы түсінеді.</p><p> Оқушылардың көпшілігі істей алады: • Қаңлы мемлекетінің көрші тайпа арасындағы айрмашылықты көрсетеді </p><p>Кейбір оқушылар істей алады: • Қаңлы мемлекетінің саяси дамуындағы кезеңдерді сипаттап, анықтайды&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Оқушылар: «Қаңлы» атауы қандай мағына беретініне түсініктеме береді </p><p> Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): Хроника, этнос </p><p> Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Сыма Цянь кім?</p><p> Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша) Қаңлылар қай аймақта өмір сүргенін айта аласыңба? </p><p> Қаңлы мемлекетінің көршілерін ата? </p><p> Қаңлы мемлекетінің астанасы қай қала? </p><p> Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: Оқулықпен жұмыс, кестемен жұмыс, сурет арқылы тапсырмалар орындау, Венн диаграммасы&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Ұлы Жібек Жолының пайда болу себептерін сипаттайды;</p><p>Қаңлы мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасын біледі.</p>
Бағалау критерийлері: <p>• «Қаңлы» атауы қандай мағына беретіндігін түсіндіреді.</p><p> • Қаңлы мемлекеті туралы мәліметтер қалдырған қытай авторларының деректері аса құнды мәліметтер екендігін түсіндіреді </p><p> • Сыма Цянның жазған еңбегі туралы айтады </p><p> • Қаңлы мемлекетінің әлсіреуі туралы түсіндіреді.</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>• Қарым-қатынас жасау қабілеті,</p><p> • Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті </p><p> • Сыни тұрғыдан ойлау</p><p> • Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау </p><p> • Өмір бойы білім алу</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Слайд
Пәнаралық байланыс: География, дүниежүзі тарихы
Бастапқы білім: Қаңлы мемлекетінің аумағын және көрші елдермен байланысты экономикалық тарихы туралы түсінік бар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5)

<p>Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасы </p><p>«Тілек тарату» арқылы оқушылар зейінін сабаққа аудару </p><p><br></p><p> Стикер түсі арқылы 4 топқа бөлу </p><p> 1. Қандай тайпалық қоғамдарды білесің?</p><p> 2. Қаңлы мемлекетінің аумағын ата? </p><p> 3. Қандай көрші елдермен шекаралас болды?&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30)

<p>Топтық жұмыс: 1. 1 тапсырма. «Мағынаны ажырату» әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар мен тапсырмалар беру, олар сол сұрақ арқылы оқулықтың көмегімен сұрақтарға жауап береді. </p><p> 1 топ . «Қаңлы» атауы қандай мағына береді? </p><p> 2 топ: Сыма Цянь өз еңбегінде қаңлы қоғамын қалай сипаттады? </p><p> 3 топ: Қаңлы мемлекеті не себепті әлсіреді?</p><p> 4 топ: Қаңлылардың қоныстануы </p><p> Әр топтың баяндамашы өз тапсырмаларын таныстырады Бағалау: Ханның қылышын табыстау </p><p> Кері байланыс: </p><p> 1. Топтық жұмыс сізге ұнады ма?</p><p> 2. Несімен ұнады? </p><p> 3. Сіз басқа топтың бақылау нәтижесімен келісесізбе?</p><p> 4. Неліктен? </p><p><br></p><p> 2-Тапсырма. «Ақпараттық органайзер» Жұптық жұмыс </p><p> Тапсырма Әлеуметтік топтардағы рөлі Міндеттері </p><p> Хан </p><p> Уәзір </p><p> Көсем</p><p> Егіншілер </p><p> Құлдар </p><p> Дескриптор - - Қаңлы қоғамындағы ханның міндетін сипаттайды; </p><p> - - Қаңлы қоғамындағы уәзірдің міндетін сипаттайды; </p><p> - - Қаңлы қоғамындағы көсемдердің міндетін сипаттайдыі; </p><p> - - Қаңлы қоғамындағы егіншілердің міндетін сипаттайдыі;</p><p> - - Қаңлы қоғамындағы құлдардың міндетін сипаттайды</p><p> Бағалау: Ханның бас киімін беру </p><p><br></p><p> 3-тапсырма. Жеке тапсырма. </p><p>Дәптермен жұмыс </p><p> Тарихи сынақхат</p><p> Қаңлы елінің билеушісі - ....................... . Ел басқаруға оның үш орынбасары - .................................... көмектесіп отырды. Қаңлы елі ................... иелікке бөлінді. Әр иелікті ....................................... басқарды. Кіші хандарға бағынатын тайпаларды .................................. басқарды. Көсемдердің лауазымы ................................................. берілді. Бағалау: Ханның тағын табыстау&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(5)

<p>Кері байланыс: </p><p> Тарихи сауал 1.Қаңлы елі өз ішінде неше иелікке бөлінген? 5 2.Қаңлы тайпаларында билік қалай беріліп отырды? Әкеден балаға 3.Кіші хандар кімге бағынған? Ұлы ханға 4.Уәзірлер кімдер? Елді басқаруға көмек көрсеткен 5.Қаңлы елінің астанасы? Битянь </p><p><br></p>

Рефлексия

Білім баспалдағы

Файлдар:

Файлды ару Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

Пікірлер(0)