Химиялық элементтердің ұяластары және олардың қасиеттері

Әйгерім Бәкірова Нұрланқызы
Әйгерім Бәкірова Нұрланқызы
Ақтөбе
Шұбарқұдық кенті
№6 Шұбарқұдық негізгі орта мектебі
Химия
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Химиялық элементтердің периодтық кестесі
Тақырып:

Химиялық элементтердің ұяластары және олардың қасиеттері

28.02.2020
298
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):  7.2. 1.3 Табиғи ұяластар ұғымын білу және сілтілік металдар, гелогендер,инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру, олардың қаиеттерін білу
Сабақтың мақсаты:  Барлық оқушылар үшін: табиғи ұяластар ұғымын білу және периодтық кестеден табиғи топтарды көрсете алу, элементтерді табиғи топтарға жіктеу. Көптеген оқушылар үшін: элементтердің ұқсас қасиеттері бойынша топтасатының, қолдану салаларын білу, анықтамаларын табу. Кейбір оқушылар үшін: табиғи топтардағы элементтердің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыра сипаттау  
Тілдік мақсаттар:  
Күтілетін нәтиже:  . «ЖИГСО» әдісі арқылы табиғи топтар: сілтілік металдар,галогендер,инертті элементтердің қасиеттерін сипаттайды.Өз пікірлерін тұжырымдайды. 3. «Эссе» жазу арқылы топтардың табиғи ұяластардың қолдану салаларын біледі 4. «Синквин» әдісі арқылы галогендердің ерекшеліктері қасиеттерін сипаттайды  
Бағалау критерийлері:
Құндылықтарды дарыту:
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Пәнаралық байланыс:
Бастапқы білім:

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

<p>&nbsp;Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Жағымды психологиялық ахуал тудыру Тренинг «Саған сенемін, себебі…» сөзі арқылы тізбек бойынша оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтады. Мақсаты: оқушыларды сыйластыққа,ынтымақтастыққа баулу,оқушы бойындағы сенімділікті арттыру.&nbsp;&nbsp;</p><p>Алдыңғы білімді қайталау және жүйелеу мақсатында сауалдар беріледі. «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі Мақсаты: Аквариумдағы сұрақтарға қармақ сала отырып берілген сұрақтарға жауап беру 1.Периодтық жүйені құруға еңбек еткен қандай ғалымдар? 2.Периодтық заңдар қай жылы ашылды,және оның тұжырымдамасы? 3.Периодтық кестенің құрылымы қандай? 4.П.Ж.К қандай принциппен құрылған? 5.V топтың негізгі және қосымша топшалардың элементтерін атаңдар? 6.V А топтың , V топтың элементі? 7.Атомдық массасы 190 болатын элемент? 8.Топ деген не?Период деген не? 9.39 электроны бар элемент? Бағалау: түрлі түсті жетондар арқылы -өте жақсы -жақсы -орташа&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30)

&nbsp; «Шаршылар мен нөлдіктер»тапсырмасы арқылы жаңа тақырыпты анықтау Мақсаты: Қисық сызықтар мен дөңгелектерді сабақ барысында қолдану арқылы сабақтың тақырыбын анықтау 1.Кестеден металл, бейметалл қатарын тауып бір сызықпен қосыңыз 2.Қалған элементтердің ішінен бір топта орналасқандарды дөңгелектеу. І.Металдар тобы.-Сілтілік металдар ІІ.Бейметалдар тобы-Галогендер ІІІ. Топ-Инертті газдар Бұлар-табиғи топтар (табиғи ұяластар) Li He Ne F S Na Cl Ba P Br K Fe I Ar Kr Rb Топтық жұмыс «ЖИГСО» әдісін қолдану. Мақсаты: Оқушыларға жаңа тақырыпты өз бетінше меңгерту Табиғи ұяластар ұғымын және олардың қасиеттерін оқушыларға меңгерту үшін оқулықты пайдаланып тапсырма беру.Әр топ өз тапсырмаларына постеру жазу арқылы білімдерін көрсетеді. «ЖИГСО» әдісі бойынша 1,2,3 тапсырмалар топ мүшелеріне таратылады. Ітоп.Сілтілік металдар ІІ топ.Галогендер ІІІ топ.Инертті элементтер Бағалау: Үш шапалақ Сергіту сәті «Дене жаттығулары» экранда берілген жаттығуларды қайталап отырады. Саралау тапсырмалары І топ. Тапсырма 1.Табиғи ұяластар деген не? А)тұз түзуші 2. «Галоген» ұғымы нені білдіреді В) қасиеттері ұқсас 3. Сілтілік периодтық жүйедегі орны? С) VIII 4.Галогендердің периодтық жүйедегі орны? D) І 5.Инертті элементтердің пжо? Е)VII ІІтоп.Тапсырма Бос орындарға тиісті сөздерді жаз. (анықтамасын жазу) 1)бірінің қасиетін бірі қайталайтын егіздер сияқты элементтер топтары _____ деп аталады. 2)олар сумен өте шабыты әрекеттесіп,... түзеді, сондықтан ____ деп аталады 3)____ көпшілігі а әдісттерде қолданылады. 4)галогендердің ең белсендісі____ 5)Табиғи топтарға бөліну_____ химиялық қасиеттерінің ұқсастығына байланысты 6.Сілтілік металдар оңай балқиды, себебі____ ІІІ топ. Тапсырма Семантикалық карта Табиғи топтардағы қасиеттерін ажырату (кесте толтыру) топтар қатты сұйық газ метал бейметал электрөткізгіш Жұм сақ иілгіш Түстері алуан түрлі Металдар шабытты әрекеттеседі Белсенділігі төменге қарай артады Сілтілік металдар Галогендер Инертті элементтер Топ-топты бағалау: «Басбармақ» Қалыптастырушы бағалау: 1 тапсырма.Мына элементтерді берілген топтар бойынша жіктеу Cl,Na,Ne, F,Li, Br, Xe,I,He,Ar,Rb,Kr 1.Сілтілік металдар: 2.Галогендер: 3.Инертті элементтер: 2 тапсырма.Қандай Х, Y және Z элементтері туралы сөз қозғалып жатыр? А) Х элементтері белсенді емес, ол аэростаттарда толтыру үшін қолданылады. Күнде кездеседі; Ә) Y элементі сумен өте шабытты әрекеттесетін металл, ол керосин астында сақталады, осы ұяластардың ішіндегі ең жеңілі; Б) Z элементі қызыл түсті сұйық өте қауіпті бейметалл 3.тапсырма. Оқулықтан 32-сурет бойынша инертті газдардың қолдану салаларын анықтау Дескриптор Білім алушы Қасиеттері ұқсас элементтерді табиғи топтарға жіктейді Қасиеттері бойынша ұялас топтағы элементтерді анықтайды Смайликтер арқылы бағалау&nbsp;&nbsp;

Сабақтың соңы

(3 мин)

&nbsp;Сабақты қорытындылау «Эссе». «Бекзат газдардың маңызы» «Синквеин» Галогендер Венн диагромассы. Ұялас топтарды салыстыру Бағалау. Мұғалім тарапынан мадақтау айту&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

(2 мин)

&nbsp;Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: «Алма ағашы» Қызыл алма-мен бәрін түсіндім,көңіл күйім тамаша Сары алма –мен көп нәрсені түсіндім,көңіл күйім жақсы Жасыл алма-мен түсінбедім,көңіл күйім жоқ&nbsp;&nbsp;

Файлдар:

Файлды ару Химиялық элементтердің ұяластары және олардың қасиеттері

Пікірлер(0)