Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы.
Математика
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Жылдамдық, уақыт, арақашықтық
Тақырып:
Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы.
11.12.2019
560
11
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | Оқушылардың қозғалысқа байланысты есептеу дағдыларын қалыптастыра түсу, жақындау жылдамдығы туралы білімдерін пысықтау; көптаңбалы сандарды қосып, азайтуға, өрнектеу тәсілдерін меңгеруге төселдіру; өз бетінше жұмыстар орындауға баулу; |
сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар білуге тиісті: Қозғалысқа байланысты есептеу дағдылары қалыптасады, жақындау жылдамдығы туралы біледі. Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Көптаңбалы сандарды қосып, азайта алады, өрнектердің мәндерін таба алады. Кейбір оқушылар білуге тиіс: Өз бетінше күрделі тапсырмаларды орындай алады. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | - қозғалысқа байланысты есептер шығарады; - жақындау жылдамдығын табады; - көптаңбалы сандарды қосып, азайта алады; кері амалдармен тексереді; - өрнектердің мәндерін шешеді; - фигуралардың периметрлерін өрнектеп жазады; |
тілдік мақсаты | Тілдік дағдылар: Оқушылар қозғалыстардың өлшем бірліктерін айта алады Терминология: тоқаш - нан Сөз тіркестері: жақындау жылдамдығы |
құндылықтарды дарыту | төзімділік, оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау. |
пәнаралық байланыс | Дүниетану, әдебиеттік оқу, |
АКТ дағдылары | Интернет ресурстарын қолдану, www.bilimland.kz мүмкіндіктерін пайдалану. |
алдыңғы оқу бастапқы білім | Бір-біріне қарама-қарсы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
басталуы (15мин) |
<p>Топқа бөлу: «Аукцион» әдісі арқылы көліктерді сатып алу</p><p>Мотоцикл – жеңіл – </p><p> Арзан – </p><p> Сары – </p><p> Көлік – транспорт </p><p>Шаңғышы – </p><p> Қар – снег – </p><p> Қыс – зима – </p><p> Спорт – спорт – </p><p>Салтатты – </p><p> Ат – лошадь – </p><p> Адам – человек – </p><p> Қоңыр – коричневый – </p><p>- Балалар, бұл суреттерді неліктен алған себебін айта аласыңдар ма? Оларды қандай ерекшеліктері біріктіре алады? -Яғни, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы бір-біріне қарама-қарсы қозғалыс, соның ішінде жақындау жылдамдығын пысықтаймыз. </p><p><img style="width: 25%;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df11174ad075.png"></p><p>«Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу – біздің қанымызда бар қасиет¬». Н.Ә. Назарбаев</p><p> Елбасының 2018 жылғы 5-қазанда халыққа Жолдауынан алынған кейбір мәліметтерінде кездескен сандарды есте сақтап, цифрмен жазыңдар. </p><p> Үкіметке 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап ең төменгі жалақыны 28 мыңнан 42 мыңға дейін өсіруді тапсырамын. Бұл барлық сала бойынша түрлі меншік нысандарындағы кәсіпорындарда жұмыс істейтін 1 миллион 300 мың адамның еңбекақысын тікелей қамтиды. </p><p> Математикалық диктант </p><p> 28 000, 42 000, 1 300 000. </p><p> «От шашумен» бағалау</p><p> Қайталау – білім анасы</p><p>1.Кестемен жұмысы</p><p>Қозғалыстағы дене жылдамдық уақыт қашықтық</p><p>Велосипедші 20 км\сағ 2 сағ ? км</p><p>Мотоциклші 70 км\сағ ? сағ 140 км</p><p>Шаңғышы ? км\сағ 2 сағ 24 км</p><p>Салт атты 15 км\сағ 2 сағ ? км</p><p> Топтық жұмыс әр топтан белгісіз қозғалысты табудың жолын түсіндіреді. Видеотүсіндіру <a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika</a><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika" target="_blank"></a></p><p>2-тапсырманы алдыңғы кестенің мәліметтерін пайдаланып, есеп құрастыру. </p><p>1-топ (20+70)·2 немесе 20·2+70·2 </p><p>2-топ (12+15)·2 немесе 12·2+15·2 </p><p>3-топ (20+15)·2 немесе 20·2+15·2 <br></p> | <p> <img style="width: 50%;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df115053a992.png"></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> |
ортасы (17мин) |
<p>Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей </p><p>6-мысал </p><p>89 031+11 069=100 100 100 100 – 89 031=11 069 </p><p>357 462+42 538=400 000 400 000-42 538=357 462 </p><p>7-мысал </p><p>100 000 – 59 876=40 124 30 801 – 17 009=13792 </p><p>59 876 + 40 124=100 000 17 009+13 792=30 801</p><p>2-деңгей </p><p> 5-мысал <br></p><p>1089:2=544 қалд1 6907:6=1151 қалд1 </p><p>92 072:3=30 690 қалд1 6781:8=847 қалд5 </p><p>8-орнек </p><p>231*2=462 9876*2=19 752 </p><p>3231*2=6462 12345*2=24 690</p><p> 3-деңгей</p><p>№3 </p><p>Шешуі: 12*3=36 5*3=15 </p><p>Жауабы: 36т; 15т. </p><p>№4</p><p> І – 2070кг </p><p> ІІ – 3есе артық 12т Шешуі: 12 000-(2070+2070*3) =3720 </p><p>ІІ – 3есе артық 12т <img style="width: 17px;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df11887876ae.png"> <img style="width: 10px;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df118a908120.png"> Жауабы: 3720кг </p><p>ІІІ – қалғаны ІІІ - ? </p><p><br></p><p> </p><p> </p> | <br> |
аяқталуы (7мин) |
<p>Шығармашылық жұмыс https://bilimland.kz/kk/courses/bastapqy-matematika Лагерьдегі үй жануарлары. Иттер көрмесіне әр түрлі алты ит қатысты. Айжанның Бөрібасарының бойы 48 см, салмағы 15 кг. Жандостың Саққұлағы Айжанның итінен 9 см қысқа және 6 кг жеңіл. Асқардың Ақтөсі Айжанның итінен 7 см ұзын және 12 кг ауыр. Ерболдың Майтабаны Асқардың итінен 6 см ұзын және 5 кг ауыр. Жұлдыздың Мойнағы Айжанның итінен 9 см қысқа және 7 кг жеңіл. Көрмедегі ең ірі ит - Русланның тазысы болды. Оның бойы бір метрге 15 см жетпейді және Айжанның итінен 40 кг ауыр.</p><p><b>Иттің аттары Бойы (см) Салмағы (кг)</b></p><p><b>Бөрібасар </b></p><p><b>Саққұлақ </b></p><p><b> Ақтөс </b></p><p><b>Майтабан </b></p><p><b> Мойнақ </b></p><p><b>Тазы </b></p><p><b> </b>Қорытынды Ашық журнал бойынша бағалау </p><p><br></p> | <p><img style="width: 123px;" src="/uploads/lesson_plans/5df10b6eae7dc/images/5df11ac16158f.png"></p> |
Үйге тапсырма: №9 |
<p>Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? </p><p> Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. </p><p> 2. </p><p>Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p>1. </p><p>2. </p><p>Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? </p><p>1. </p><p>2. </p> | <br> |
Қосымша ақпарат
<br>
Файлдар:
Файлды ару
Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы.
Пікірлер(0)