Көбейту мен бөлудің байланысы

Альянова Жанат Рамазановна
Альянова Жанат Рамазановна
Ақтөбе облысы
Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Математика
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Көбейту және бөлу. Есептер
Тақырып:

Көбейту мен бөлудің байланысы

29.01.2020
642
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;"><p>2.1.2.2. Көбейту жəне бөлу – өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту жəне бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>2.2.1.3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін əріпті теңдік түрінде: a+b=b+a; (a+b)+c=a+(b+c); ab=ba көрсету жəне қолдану;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар : көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсінеді </p><p> Оқушылардың басым бөлігі : көбейту және бөлу амалдарының компоненттерін ажыратады </p><p> Кейбір оқушылар: Компоненеттер арасындағы байланыстарды ажыратады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Көбейту, бөлу;</p><p style="text-align: left; ">Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.&nbsp;&nbsp;</p><p style="text-align: left; ">Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз </p><p style="text-align: left; "> 1. 15 алманы 3 адамға теңдей бөлуге бола ма? </p><p style="text-align: left; "> 2. 10 санын 4 көбейтсек қанша болады?</p><p style="text-align: left; "> 3. 2х2 өрнегі математикалық терминмен қалай айтылады? </p><p style="text-align: left; "> 4. 20 литр сүтті 4 ыдысқа бөліп құйсақ қанша ыдыс қажет болады&nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>
Күтілетін нәтиже: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>1.Көбейту жəне бөлу – өзара кері амалдар екенін түсінеді </p><p> 2. Көбейту жəне бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтауды біледі; </p><p> 3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін əріпті теңдік түрінде көрсетуді жəне қолдануды үйренеді;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>
Бағалау критерийлері: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">1.Көбейту жəне бөлу – өзара кері амалдар екенін түсінеді </p><p style="text-align: left; "> 2. Көбейту жəне бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтауды біледі; </p><p style="text-align: left; "> 3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін əріпті теңдік түрінде көрсетуді жəне қолдануды үйренеді;&nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>
Құндылықтарды дарыту: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Жұптық жұмыста-өзара сыйластық, ынтымақтастық, бір-бірін құрметтеу,адамгершілік, бағалауда –шыншылдық, Бір-бірімен қарым қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз ойын басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.</td></tr></tbody></table><p><br></p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Аудиожазба , таныстырылым</td></tr></tbody></table><p><br></p>
Пәнаралық байланыс: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Жаратылыстану, дүниетану</td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p>
Бастапқы білім: <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Көбейту мен бөлудің арасындағы байланысты біледі</td></tr></tbody></table><p><br></p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><br></p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Ұйымдастыру кезеңі 2 минут </p><p style="text-align: left; ">Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» </p><p style="text-align: left; ">Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. </p><p style="text-align: left; ">Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут</p><p style="text-align: left; "> «Өзі туралы кластер» тренинг. Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p></td><td style="text-align: left;"><p>Топтық жмыс «Қағаз қиындылары» </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>«Өзі туралы кластер»&nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>

Сабақтың ортасы

<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Мен көбейту мен бөлудің өзара кері амалдар екенін білетін боламын </p><p style="text-align: left; "> №1Тапсырмасы:<span style="font-size: 1.4rem;">-Суретке қарап, оған берілген жазбаны түсіндір</span></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e307b8c99eb3/images/5e30807a096aa.png" style="width: 403px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e307b8c99eb3/images/5e30808c6b549.png" style="width: 446px;"></p><p style="text-align: left; ">Дескриптор: </p><p style="text-align: left; ">1.Суретке қарап, оған беілген жазбаны түсіндіреді&nbsp;&nbsp;</p><p style="text-align: left; ">2. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолданады; </p><p style="text-align: left; "> 3. Бір-біріне түсіндіреді, толықтырады; </p><p style="text-align: left; "> 4. Берілген сөйлемдерді аяқтап айтады; </p><p style="text-align: left; "> 5. Көбейту мен бөлудің байланысын түсінеді; </p><p style="text-align: left; "> Кері байланыс: «Житондар» </p><p style="text-align: left; "> ҚБ «Жұлдызшалар»&nbsp; &nbsp;</p><p style="text-align: left; ">№2 Тапсырамасы.ЖЖ «Кім математик?!»</p><p style="text-align: left; ">&nbsp; -Көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастыр&nbsp;</p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e307b8c99eb3/images/5e30819e28870.png" style="width: 470px;"><br></p><p style="text-align: left; ">&nbsp;Дескриптор: 1. Көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастырады; </p><p style="text-align: left; "> 2. Көбейту мен бөлудің өзара кері амалдар екенін түсінеді;</p><p style="text-align: left; ">3<span style="font-size: 1.4rem;">. Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейтінін біледі;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;">4. Бір-біріне түсіндіреді, толықтырады; </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> Кері байланыс: «Житондар»</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> ҚБ «Жұлдызшалар»&nbsp; &nbsp;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;">Сергіту сәті </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> 3- тапсырма: ТЖ «Шығар , салыстыр»&nbsp;&nbsp;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;">Дескриптор: 1. Тапсырманы топта талқылайды; </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> 2. Сурет бойынша өрнкетер құрастырады; </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> 3. Оларды шығарады, салыстырады; </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> 4. Бір-бірін тыңдап, бағалайды;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> Кері байланыс: «Житондар» </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> ҚБ «Жұлдызшалар»&nbsp; &nbsp;&nbsp;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;">5- тапсырма: ТЖ «Есепте» </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> Дескриптор: 1. Көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастырады;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> 2. Көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсінеді;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;">3.</span><span style="font-size: 1.4rem;">Бір-бірін тыңдап, толықтырады;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> Кері байланыс: «Житондар»</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> ҚБ «Жұлдызшалар»&nbsp; &nbsp;&nbsp;</span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"><br></span><br></p></td><td style="text-align: left;"><p>Оқулық,</p><p>интербелсенді тақта</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Ұжымдық жұмыс </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Жекелей жұмыс&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>

Сабақтың соңы

<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Дифференциация-қолдау көрсету. Деңгейлік тапсырма беру Бағалау-қалыптастырушы бағалау&nbsp; </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e307b8c99eb3/images/5e3083175e54a.png" style="width: 362px;"><br></p><p><br></p><p><br></p><p>&nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>

Рефлексия

<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Үй тапсырмасы: 27-б. № 4</p><p style="text-align: left; "> Кері байланыс: «Білім ағашы»&nbsp;&nbsp;</p></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p>

Пікірлер(0)