Аксонометриялық проекция.
Графика және жобалау
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Проекциялау әдістері
Тақырып:
Аксонометриялық проекция.
30.12.2019
149
1
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.2.1 Тегіс геометриялық денелермен көлемді бұйымдарды құру тəсілдерін білу жəне түсіну (аксонометрия) |
Сабақ мақсаттары | <p>Барлық оқушылар: </p><p>-Геометриялық денелердің пішіндері туралы біледі; </p><p> -көлемді бұйымдар құруда аксонометриялық проекцияны түсінеді; </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: </p><p>-Аксонометрия үлгісінде сызба орындай алады </p><p>Кейбір оқушылар: </p><p> -Изометрия, диметрия проекцияда көріністерді сызады. </p> |
Бағалау критерийлері | <p>1. –аксонметриялық проекцияның шарттарын біледі. </p><p>2. –проекция заңдылықтарын түсінеді. </p><p>-детальдің диметрия және изометрия проекциясын ажыратады </p><p> -заттың көріністерін түрлендіру арқылы сызба жұмыстарын орындайды. </p> |
Тілдік мақсаттар | <p>Оқушылар орындай алады: </p><p> -Өз ойын нақты айта алады. </p><p> -Түсінгендерін сызбада көрсетеді. </p><p>-Эксперемталді тапсырмалар орындайды. </p><p>Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: </p><p> Аксонометриялық проекция, қиылысу, жазықтық, координаталар, осьтер, апликата, ордината, абсциссалар «Аксонометрия» - грек сөзі «Осьтер бойынша олшеу»- «Измерение по осям» - «Аxonometry, perspective geometry» Оқушылар түсінеді және сипаттайды </p><p>Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Аксонометрия дегеніміз не? Аксонометрия қандай түрге бөлінеді? Ось дегеніміз не? Осьтің шартты белгілері қалай белгіленеді? </p> |
Құндылықтарды дарыту | <p>Мәңгілік ел. Жалпыға бірдей оқу-мақсаты негізінде </p><p>-оқушыларға сызу негіздерінен білімдер беріп, белгілі дәрежеде оқушылардың сызбалар сызу ептіліктері мен дағдыларын дамыту </p><p>-эстетикалық талғамдары мен көзқарастарын, дүниетанымын арттыру. </p><p>-Бір – бірімен қарым-қатынас орнату </p><p>-шыдамдылыққа, ұқыптылыққа баулу </p><p>-Өзгенің пікірін бағалау, өзін бағалауды қалыптастыру. </p> |
Пәнаралық байланыс | Геометрия, музыка, инфоматика бейнелеу өнері пәндері |
Бейіндік оқыту әдіс | Сызу құралдары: сызғыш, қарындаш, өшіргіш, А4форматы, стикерлер, маркерлер, смайликтер, карточкалар, флепчарттар мен геометриялық фигуралар үлгісі. Бағалау әдістері: топты бағалауда«бас бармақ» әдісі, «үш шапалақ» әдісі, оқушыны жеке бағалау үшін «бағалау кестесі», көңіл күй смайликтері. |
АКТ қолдану дағдылары | Презинтация, бейнеролик, слайд |
Бастапқы білім | Екі жəне үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау жазықтықтарына тоқталу. (фронталь, горизонталь, профиль) |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10-мин) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі Сыныпты оқушыларын түгендеу, сабаққа қажет құралдарын қадағалау, жұмыс орынын дайындау Психологиялық дайындық: Қайырлы күн, достым, Қайырлы күн болсын. Әрқашанда күніміз, Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, Клең бестік болсын! Сынып геометриялық денелер мен жаймаларын таңдау арқылы екі топқа бөлінеді. "Ой-бәйге" үй тапсырмасын тексері. Берілген фигураларда үй тапсытмасын тексеру мақсатында тапсырмалар жазылған. </p><p> -Берілген суреттен детальдің үш жақты проекциясын тап. </p><p> 1-топқа тапсырма: </p><p><img style="width: 316px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09a9fc1c1c8.png"><br></p><p>2-топқа тапсырма </p><p> <img style="width: 315px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09aa3c48d75.png"></p> | <p><a href="https://1.bp.blogspot.com/-k3IAR48vAn4/Ts3kQI1" target="_blank">https://1.bp.blogspot.com/-k3IAR48vAn4/Ts3kQI1</a></p><p>TjWI/AAAAAAAAAw</p><p>8/Wuzytg1j3fU/s1600/3-8.jpg</p> |
сабақтың ортасы (23-мин) |
<p><img style="width: 186px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab2126bcf.png">Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ІІ-топтағы оқушыларға сұрақтар беру. Берілген сұрақтарды дауыстап оқиды. 1.Фронталь жазықтықта тетіктің қандай көрінісі алынады?(алдыңғы көрініс) 2.Горизонталь жазықтықта тетіктің қандай көрінісі алынады?(үстіңгі көрініс) 3.Профиль жазықтықта тетіктің қандай көрінісі алынады?(сол жақ көрініс) 4.Үш жазықтықтағы көріністерді біріктіргенде тетіктің қандай көрнекі кескіні шағады? (үш көріністі біріктіргенде тетіктің толық кескіні шығады) Қалыптастырушы бағалау: «үш шапалақ» әдісі Олай болса толық кескін сызбада –«аксонометрия» деп аталады • Аксонометрия (гректің «ахсо»- ось және «metreo» - өлшеу) ; • аксонометриялық проекциялар жазықтығы, ал координаталық осьтер проекцияларын аксонометриялық осьтер деп атайды; аксонометрияда үш ось қолданылады. Олар: х) осьі абсисасы, ү) осьі ординатасы, z) осьі аппликатасы. Проекциялау бағытына байланысты аксонометрия екі түрге бөлінеді: 1. Тікбұрышты аксонометриялық проекциялар (проекциялау бағыты аксонометрия жазықтығына перпендикуляр); 2. Қиғашбұрышты аксонометриялық проекциялар (проекциялау бағыты аксонометрия жазықтығына перпендикуляр емес). Егер бұрмалану көрсеткішінің үшеуі де бір-біріне тең болса ( ), онда аксонометриялық проекция изометриялық деп аталады; егер бір-біріне тек қана екі көрсеткіш тең болса (мысалы, немесе ), онда проекция диметриялық деп аталады; ал егер болса, онда проекция триметриялық болады. Центрі О нүктесі болад</p><p><img style="width: 409px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab006479c.png"></p><p><img style="width: 190px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab14dd8d7.png"><img style="width: 186px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab5309dc9.png"></p><p>Оқулық мәтіні бойынша топтық жұмыс. Суреттерді пайдаланып, аксонометриялық проекцияны салу жолдарын түсіндіру. Практикалық кезең. (топтық жұмыс) Екі көрінісі суретте берілген детальдың аксонометриялық проекцияларын салудың жалпы тәсілін қарастырайық </p><p><img style="width: 146px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09abbe729b9.png"> <img style="width: 180px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09abc791809.png"></p><p>Жұмыс барысында мұғалім жекелеген оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар беріп отырады. Қалыптастырушы бағалау: «бас бармақпен бағалау» әдісі Топтық тапсырма: 1. Тапсырма. Тетіктің аксонометриялық проекция бойынша дұрыс орындалған түрін көрсет. 2.Тапсырма. Берілген үш көріністің сызбасына сәйкес келетін аксонометриялық проекцияны көрсет. 3.Аксонометриялық проекцияда бір тетіктің неше сызбасы орындалған? </p><p><br></p> | https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ1GxqQ-i2RWqOCG0_8Wd_UC1hfVb5x-tC-62eMmpCdxHsmPdM8 |
сергіту (1-мин) |
Оқушыларға дене шынықтыру жаттығуына байланысты бірнеше қимыл қозғалыстары бар видео ролик арқылы көрсету | <br> |
Сабақтың соңы (6-мин) |
<p>Қорытынды бөлім: 1. Ассоциация әдісі (ортақ тапсырма) </p><p><br></p><p>2.Берілген үш көріністі негізге ала отырып аксонометрия тұрғыз. (жұптық жұмыс). Эскиз үлгісінде.</p><p><img style="width: 286px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ac8a35fd9.png"></p><p>Логикалық тапсырма: берілген геометриялық денелерден ұқсас фигураларды анықта. (жеке тапсырма)</p><p>Жауабы: А-3/4, Б-1/3, В-2/4.</p><p><img style="width: 253px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ad0748b4a.png"></p><p><br></p><p>Дескрипторлар: -Аксонометриялық проекциялауды түсінді -Өзіне қажетті ақпаратты анықтай алды -Тік бұрышты координаталар жүйесін түсінді. тиімді пайдаланды -Ось аттарын білді Кері байланыс . «Тазалық» рефлексиясына қатысты суреттер тақтада ілулі тұрады. Оқушылар стикерге сабақта алған білімдерін әрбір затқа салу арқылы саралап, жабыстырады. </p><p><img style="width: 283px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ad31c3757.png"></p><p><br></p><p>Үйге тапсырма: Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекцияларын салу ережесін игеру Призма, пирамида. </p><p> «Ойды аяқта» оқушылар өз ойларын ашық айтады. </p><p>• Бүгін мен білдім... </p><p> • Мен үйрендім... </p><p>• Қолымнан келді... </p><p>• Қиындық тудырды... </p> | <p>А3 пішімі, маркерлер, стикерлер </p><p>Сызба құралдары мен жабдықтары Қарындаш, өшіргіш,сызғыш А4 пішімі </p><p><br></p><p><img style="width: 91px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ad134d598.png"><br></p><p><br></p> |
Қосымша ақпарат
<br>
Файлдар:
Файлды ару
Аксонометриялық проекция
Пікірлер(0)